Навіщо потрібні інвестиції та яка їхня роль на ринку фінансів? Що таке «складний відсоток»

Інвестиції – це вкладення грошей у цінні папери, матеріальні активи, бізнес тощо. Вигода інвестора (особи, що вкладає свої гроші) – в отриманні прибутку шляхом нарахування відсотків або перепродажу активу за більш вигідною ціною через деякий час. А який інтерес до інвестицій у компаній? Давайте розбиратися з самого початку.

Для початківців

Роль інвестицій на фінансовому ринку

Інвестиції – важливий елемент на фінансовому ринку як окремої держави, так і світового. Оскільки фінансовий ринок – це сукупність операцій з фінансами, збір та переспрямування їх у сферу, що наразі потребує «допомоги», інвестиції стають тим самим інструментом, що дозволяє стимулювати розвиток одних учасників ринку та заробляти на цьому іншим учасникам.

Учасниками фінансового ринку є: емітенти, інвестори, фінансові посередники.

Емітенти – компанії чи організації, що потребують дофінасувань чи запозичень.

Інвестори – компанії чи фізичні особи, які готові надати свої кошти у борг під певні відсотки чи інші вигоди.

Фінансові посередники – організації, що допомагають співпраці між першими та другими учасникам ринку. Ними є: банки, інвестиційні фонди, брокери тощо.

Вчасний перерозподіл грошовий потоків допомагають розвитку економічної системи в цілому.

Насправді нічого страшного у дофінансуванні компаній немає. Якщо компанія потребує коштів, це не означає, що вона на межі банкрутства, а інвестиції в неї – марна справа. Часто компанії залучають кошти інвесторів для подальшого розвитку, оновлення промислової бази, впровадження інновацій тощо. Зміни у великих компаніях та, навіть, державах, потребують великих коштів, таких, які сама компанія чи банк можуть і не мати, тому залучаються стороні інвестиції, часто сотні вкладів інвесторів, що у сукупності дозволяє зібрати необхідний капітал.

Як наразі розвиваються інвестиції у різних країнах?

Інвестиційні процеси в Україні, можна сказати, тільки зароджуються. В Україні, як і у інших країнах Європи, працює класична банківська система, що дає змогу, при необхідності, заручитися підтримкою фінустанови, взяти кредит чи займ, наприклад, на відкриття власної справи, але під певні відсотки, та, дуже часто, під заставу майна.

В Америці ж цей процес краще налагоджений, тому підприємцеві потрібно тільки донести ідею свого бізнесу до широкого загалу та отримати підтримку громадян. Справа в тому, що в Америці функціонує інвестиційно-банківська система, для них інвестиції – це звична і зрозумілі справа. Мільйони людей готові внести мінімальний платіж у розвиток ідеї, що у майбутньому може принести сотні чи навіть тисячі доларів.

Америка – країна мрійників, які мають широкі можливості реалізувати свою ідею та створити багатомільйонний бізнес без великих особистих вкладів. Саме тому там створювалися Google, Facebook та інші багатомільйонні корпорації.

Суть інвестицій для інвестора. Що таке «складний відсоток» та як його досягти?

Вкласти долар і отримати 10, 100 чи 1000 – наскільки це реально? Звісно, основною метою інвестицій є отримання прибутку. Але на який прибуток можна розраховувати та як зробити так аби інвестиції стали вашим пасивним доходом?

Є таке поняття – складний відсоток. Під ним розуміють прибуток, що нараховується не на ваш початковий вклад – особисті первинні гроші, а на прибуток, що вже раніше був вам нарахований. Розглянемо детальніше.

Наприклад, ви поклали в банк на депозит 1000 гривень під 12% річних із щомісячними виплатами відсотків та їх рекапіталізацією, тобто додаванням до основної суми вкладення. Щомісячно, вам нараховуватиметься відсоток: 10 гривень (звідси ще мають бути вирахувані податки, але, для спрощення, ми поки це пропустим). Цю суму ми отримали коли помножили суму депозиту (1000 грн) на 12% (ваша річна ставка) і поділили на 12 місяців (тому що ставка за депозитами – річна, тобто прибуток у місяць становить не 12%, а 1%).

1000*0,12%/12=10

Ваш щомісячний прибуток, у нашому випадку 10 гривень, ви можете або отримувати щомісяця, або капіталізувати – додавати до суми депозиту. У нашому випадку – депозиті з капіталізацією, починаючи з другого місяця, ваш капітал становитиме вже 1010 гривень і відсотки нараховуватимуться вже на цю суму. Ще через місяць, щомісячний прибуток знову буде додано до депозита. 

Давайте порахуємо цей складний відсоток. Відсоток за депозитом в 1010 під 12% річних, в місяць становитиме 11,018 грн, а сума вкладу після капіталізації буде дорівнюватиме 1021,018 грн (1010+11,018). Наступний щомісячний дохід вже нараховуватиметься з суми 1021,018 грн і становитиме вже 12,25 грн. Після чергової капіталізації сума на рахунку становитиме  1033,27 грн. І так далі, кожного місяця грошова дохідність в абсолютних цифрах буде зростати.

Ті відсотки, що нараховуються не на суму вашого вкладу (1000 гривень, з прикладу), а на ваш прибуток – і є складним відсотком. Це той момент, коли ваші гроші починають працювати без вашого впливу.

Різницю між нарахуванням прибутку за складним та простим відсотком видно на схемі нижче.

Аби дізнатися приблизно за скільки сума вашого вкладу подвоїться, тобто ваш вклад «відіб’є» себе, застосовується «правило 72». Потрібно число 72 розділити на річну відсоткову ставку. У нашому випадку розрахунки виглядають так:

72/10=7,2

Через 7,2 роки сума вашого прибутку буде дорівнювати сумі вашого вкладу.

Дане правило діє тільки як приблизний розрахунок та використовується для простого пояснення складного відсотка. Подробиці краще дізнаватися у експертів.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!