Перспективні напрямки інвестицій в Україні: коштовні метали, фонди, цінні папери

Івестування в золото та корпоративні права, розповсюджені інструменти інвестора.

Інструменти інвестування

Є в Україні й інші інструменти інвестицій, не такі розповсюджені, як ми розглядали тут, але від цього не менш цікаві та прибуткові.

Коштовні метали

Мало хто розглядає придбання коштовних металів як варіант збереження грошей. По-перше, де їх придбати? А по-друге, як потім зберігати? І мова йде не про ювелірні вироби, які потім можна буде продати хіба що як лом, а про банківські зливки та монети. До дорогоцінних металів відносять: золото, срібло, платину та паладій.

На відміну від грошових купюр, кількість яких у оберті завжди змінюється за рахунок додруковування, запаси дорогоцінних металів обмежені, а отже, вони зростатимуть у ціні, особливо у довгостроковій перспективі.

Графік зміни цін на золото за 2018-2022 рокиВартість вказана в гривнях за 1 тройську унцію (Oz – тройська унція = 31.10348 грам)

Проте операції з металами мають і свої недоліки. По-перше, це велика різниця між ціною купівлі та продажу золота (спред). По-друге, ціни на ринку змінюються доволі швидко, знайти покупця на зливок не так просто, а сама операція займе певний час. Тому існує ймовірність, що можна не встигнути продати актив за найвигіднішою ціною. До того ж, банки беруть доволі значну комісію за подібні операції. По-третє, банківське золото поділяються на зливки первинного та вторинного ринку. «Первинні» – це тільки но випущені зливки, що вперше виставляються на продаж, а «вторинні» – ті, що вже були у власності інвестора, потім знов викупалися банком та знову пропонуються інвесторам. У другому варіанті, зливки більш схильні до умовної «зношуваності» та існує ризик фальсифікату.

Окрім цього всього, інвестиція в коштовні метали вимагає доволі великих вкладень, а отримати максимальний прибуток від таких операцій можна тільки в довгостроковій перспективі.

Інвестиційні фонди

Цей варіант інвестицій дещо схожий з банківським депозитом, проте має іншу структуру. Якщо відкриття депозиту носить індивідуальний характер для кожного інвестора, то суть фонду полягає в тому, що в ньому зібрані кошти групи осіб з метою накопичення більшої суми коштів, що дозволить переспрямувати їх в різні інструменти інвестицій. Такі фонди часто називають «колективними». Завдяки «колективізації» вкладів, знижується мінімальний рівень входу для кожного учасника.

Всі операції з грошима фонду проводить інвестиційний керуючий – професійний учасник фондового ринку. Це юридична особа, що отримала ліцензію від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), має дозвіл на торгівлю і збереження цінних паперів, а також здійснює брокерську діяльність від імені учасників фонду. Тобто учасникам фонду не потрібно отримувати дозволи та розбиратися в тонкощах процесу. Вони обираються фонд з оптимальною для себе стратегією – від консервативної, але з нижчою дохідністю, до більш ризикової, але з можливістю отримання більшого прибутку.

Цінні папери

Цей напрямок інвестицій має цілий спектр можливостей та значно вищу прибутковість, аніж банківські депозити. Найпопулярнішими цінними паперами є акції та облігації.

Придбавши акції, інвестор стає власником частини компанії, що їх випустила. Він отримує право на частину доходів компанії, що можуть виплачуватися у вигляді дивідендів, та зможе брати участь в управлінні компанією, відвідуючи загальні збори акціонерів.

Облігації – це боргові цінні папери, які мають свою визначену вартість (номінальну вартість) та термін дії. Вони підтверджують, яку суму грошей ви позичили, тобто передали у користування компанії. Власники облігацій також отримують накоплений купонний дохід (НКД), тобто відсотки за користування грошима. Після завершення терміну облігації, компанія повертає запозичені гроші (номінальну вартість) їхньому власнику разом з відсотками (НКД).

Операції з цінними паперами проводяться за допомогою брокера – посередника, що має ліцензію на проведення операцій купівлі/продажу ЦП та депозитарної установи, що має ліцензію на діяльність – зберігання цінних паперів. Самостійно придбати акції компаній неможливо.

До переваг інвестицій в цінні папери належать:

  • низькі вимоги до стартового капіталу – часто може вистачити і 1000 гривень;
  • вища прибутковість у порівнянні з банківськими депозитами;
  • широкий спектр можливостей та вибору акцій/облігацій;
  • можливість використання різних інструментів в інвестиційному портфелі для мінімізації ризиків.

А у випадку з інвестиціями в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), ви ще й отримаєте захист своїх вкладів на державному рівні та відсутність податку на отриманий дохід.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!