Податки з інвестицій. Заповнення податкової декларації

Заповнювати та подавати податкову декларацію потрібно як при отриманні прибутку від інвестиційної діяльності, так і при негативному результаті роботи, тобто з зафіксованим збитком. Сплачувати податки з інвестиційної діяльності слід обов’язково, незалежно від того, якими інвестиційними інструментами ви користуєтесь.

Регулювання

Проте обсяг податку на кожен інструмент є різним. До того ж, в залежності від інструментів, вашим податковим агентом може виступати або ваш брокер (торговець цінними паперами) або емітент (компанія, що випустила акції, облігації). Під податковим агентом мається на увазі суб’єкт, що розраховуватиме та сплачуватиме податки до державного бюджету.

Розглянемо подробиці щодо кожного інвестиційного інструменту.

ОВДП. Як відомо, операції з облігаціями внутрішньої державної позики не обкладаються податками. Проте, якщо у вашому портфелі є такий інструмент, висвітлювати це в декларації потрібно обов’язково. (приклад посилання на відповідний стовпчик)

Корпоративні облігації. У цьому випадку відраховується податок в розмірі 19,5% (18% – податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір) і від суми торгових операцій, і від виплат за купоном (відсотки за облігацією). Коли закінчився термін облігації й вам повертають внесені кошти та відсотки за останній купонний період. В цьому випадку торговим агентом за виплатою купону є емітент, він відраховує та сплачує податки. Ваш торговець цінними паперами,  в цьому випадку опрацьовуватиме ваші податки лише по торговим операціям.

Муніципальні облігації. В цьому випадку податок також становитиме 19,5% та розповсюджуватиметься і на суму виплату купону, і на результати торгових операцій. Ваш брокер виступатиме в ролі податкового агента по всім параметрам.

Акції. Податок за торговими операціями становить 19,5%. Податок з дивідендів українських акцій становить 9%, а податковим агентом тут виступатиме емітент. Податок в Україні з дивідендів світових акцій (наприклад, американських) становить 5%. У цьому випадку ваш брокер виступатиме і податковим агентом.

Брокерський звіт. Що треба знати

На основі вашої діяльності за певний період (календарний рік чи на момент виведення капіталу з вашого торгового рахунку) готується брокерський звіт (приклад звіту із подальшим поясненням). За посиланням наведено повний звіт з усіма можливими варіантами, але ми розглянемо тільки окремі параметри.

У звіті відображені всі операції та вирахуваний їхній результат. Проте це не є аналогом чи замінником податкової декларації. Її потрібно заповнювати окремо у визначеному державою порядку до першого травня року після звітного.

Окрім брокерського звіту, клієнту надається Довідка брокера для податкової, де відображено факт нарахування та їхньої сплати чи не сплати податковим агентом.

Зазначимо, що брокер сплачує податки за інвестора лише в межах доступної суми на рахунку клієнта. Якщо сума недостатня або коштів немає взагалі, тоді агент сплачує податки частково (наскільки це можливо) або не сплачує зовсім. У таких випадках інвесторові потрібно буде самостійно сплатити потрібні суми через ДІЮ чи за реквізитами своєї податкової.

Податкова декларація

Нагадаємо, податковий агент готує брокерський звіт, відраховує та сплачує до державного бюджету податки (про що надає клієнту Довідку для податкової), проте не подає декларацію до податкової. Декларацію про майновий стан фізичної особи має заповнювати та подавати кожен інвестор самостійно.

Шаблон нової форми декларації про майновий стан і доходи та інструкцію щодо її заповнення можна знайти та завантажити на сайті Державної податкової служби України.

Заповнення податкової декларації на прикладі 

Розглянемо розповсюджений інвестиційний портфель з невеликою кількістю активів. Наразі беремо до уваги лише операції за звітний період, не враховуючи загальний баланс рахунку клієнта.

Наш умовний клієнт – Коваленко В.В. — за звітний період придбав 127 ОВДП та 6 акцій SPY. Згодом клієнтом була продана одна акція та отриманий прибуток. Результат цієї операції і треба зазначити у податковій декларації.

Всі дані про операції клієнта зазначені у брокерському звіті у таблиці «Актив». Вихідний залишок акцій SPY дорівнює 5, тобто без однієї проданої акції, а кількість ОВДП залишилась незмінною, оскільки  операції з ними не проводилися.

Результат інвестиційної діяльності за період, тобто прибуток (чи збиток) від торгових операцій, зазначається у таблиці «Розрахунок інвестиційного прибутку з початку поточного року». Клієнт придбав акцію за 12 720 грн, а продав за 13 035. Прибуток від операції (фінансовий результат) 315 гривень. З цієї суми і вираховується податок.

Як зазначалося вище, податок за торговими операціями з акціями становить 19,5%: 18% – податок на доходи фізичних осіб, 1,5% – військовий збір. Відрахувавши від 315 грн отримуємо: ПДФО становить 56,7 грн, військовий збір – 4,73 грн. Ці дані відображені у таблиці «РОЗРАХУНОК ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ».

Ці суми нарахованих податків, а також факт їхньої сплати чи не сплати відображаються у «Довідці брокера для податкової». Тут дублюється інформація про фінансовий результат (прибуток) та розмір податків. У пункті 1 та 5 вписані розміри нарахованих податків. У пунктах 2 та 6 вписано розмір податку який було утримано та сплачено до бюджету податковим брокером. В нашому прикладі, суми у пунктах однакові, оскільки податковий брокер зміг сплатити за клієнта податки, тому що залишок на торговельному рахунку клієнта дозволяв це зробити у повному обсязі. Якби сума була недостатня, то в пунктах 2 та 6 було б вказано суми податків, котрі податковий агент може сплатити, а різниця між нарахованими та фактично сплаченими податками була б відображена у пунктах 3 та 7.

На основі даних з довідки брокера та торгових операцій з таблиці «Розрахунок інвестиційного прибутку з початку поточного року» заповнюється Ф1 для податкової декларації. В нашому випадку вона виглядає так

Додаток Ф1 у нашому прикладі повністю заповнений. Проте якщо, наприклад, результатом попереднього року інвестиційної діяльності клієнта був збиток, то ці дані можна вести у пункт 2 та порахувати різницю між прибутком за поточний період та збитком за попередній. Результат вписується у відповідний пункт 3.1 чи 3.2. Наприклад, сума збитку за попередній період становить 215 грн. Віднімаємо цю суму від нинішнього прибутку: 315-215=100. Тепер ПДФО та військовий збір відраховуватимуться від 100 грн, а не від 315 і всі дані відштовхуватимуться вже від цієї суми.

Повертаємося до нашого прикладу. Дані з Ф1 вносяться на першу сторінку податкової декларації про майновий стан і доходи. Заповнюємо пункт 10.5 та описуємо джерело в пункті 10.7 (в нашому випадку це “іноземні дивіденди”). У пункті 10.10 описуються інші доходи, наприклад, дивіденди від українських акцій, кешбек та інше. У нашому випадку їх немає.

Результати операцій з ОВДП, хоч і не підлягають оподаткуванню, проте теж мають бути висвітлені у декларації. Вписуємо ці дані в пункт 11.3.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!