Особливості інвестицій в цінні папери

Що таке цінні папери, які вони бувають та які особливості кожного з типів. Наразі розберемо особливості інвестицій в цінні папери.

Як це працює

Чому варто інвестувати в цінні папери?

Цей тип інвестицій поки не такий розповсюджений, проте має низку переваг перед іншими варіантами:

  • Доступність. На відміну від інвестицій у нерухомість чи відкриття власної справи, для інвестицій у цінні папери не потрібно мати великий стартовий капітал. Починати можна з будь-якої комфортної для вас суми, викупивши декілька акцій або з акцій компанії з низькою ринковою вартістю.
  •  Прибутковість. Дохідність від інвестицій в цінні папери значно вища від інших інструментів, наприклад, банківських депозитів. Заробляти на цінних паперах можна двома шляхами – отримуючи відсотки або дивіденди, чи продавши їх за вигіднішою ціною.
  •  Висока ліквідність. Цінні папери – це актив, котрий можна швидко реалізувати за ринковою ціною.
  •  Напрями інвестування. Інвестиції не обмежені кордонами країни чи сферою діяльності, вони можуть бути спрямовані як у вітчизняні, так і в зарубіжні компанії, бути зосереджені в сфері IT чи розподілятися між декількома потенційно прибутковими напрямками.
  •  Універсальність. Різноманіття цінних паперів, різна вартість, ліквідність та рівень доходів дозволяють обрати оптимальний варіант для інвестицій. Як вже зазначалося, інвестиції можуть бути помірними – з меншою дохідністю, але і з ризиковістю близькою до нуля, або більш ризиковими, проте і зі значно вищим відсотком прибутку. Це можуть бути короткострокові чи довгострокові інвестиції, ваш пасивний дохід чи повноцінна біржова торгівля. У чому різниця та який варіант краще обрати дивіться тут.

Чи можна вважати інвестиції в цінні папери цілком безпечним інструментом?

Насправді, назвати інвестиційну діяльність цілковито безпечною – неможливо. Ніхто точно не знає, яка справа буде прибутковою у перспективі, а яка ні. Спрогнозувати вартість акції доволі складно, до того ж, на неї можуть вплинути не тільки економічні процеси, але і настрої інвесторів, форс-мажорні ситуації, кризи тощо. Ніхто не передбачав глобальної пандемії у 2019 році, а її наслідки для деяких компаній стали фатальними.

Велику роль відіграють і спекулятивні дії деяких учасників ринку. 

Як не втрачати кошти на коливаннях ринку?

Насправді, продавати акції при падінні цін не обов’язково, можна дочекатися чергового зростання та продати їх за собівартістю чи вище. Активи, ціна яких знизилася нижче рівня купівлі, але які не продані, а зберігаються на балансі інвестора, вважаються тимчасово «просівшими», але не збитковими. Збитками інвестора вважаються тільки ті операції, що закриті у мінус, тобто активи, що продані нижче ціни купівлі.

Навмисно чи ні, але часто здійснюють спекулятивний вплив на ціну акції відомі люди. Наприклад Ілон Маск свого часу спровокував різке зростання ціни акцій свої компанії Tesla та інтересу до криптовалют, коли у його акаунті у твіттері з’явився допис, що компанія буде приймати біткойни в оплату за їхні автомобілі.

Коли та як купувати цінні папери?

Головне в інвестиціях – не обсяги вкладів та кількість операцій, а вміння провести їх правильно. Розуміти, як працює ринок, та зуміти відрізнити спекулятивні дії від аргументованих причин зміни цін, вкрай важливо. Інколи потрібно продати свої активи навіть у збиток, аби не втратити ще більше, а інколи варто йти проти ринку, та відкуповувати акції, поки всі їх продають. Вкладатися у папери коли ринок «червоний» – важко, проте дуже часто економічно правильно.

А щоб не втратити свій капітал на психоемоційний настроях чи проблемах певної компанії, потрібно не концентрувати всі кошти в одному активі. Досвідчені інвестори кажуть – «не можна складати всі яйця в один кошик». Тому політика диверсифікації – це чи не єдиний спосіб безпечних інвестицій. Як правильно скласти інвестиційний портфель, дивіться тут.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!